sobota 26. ledna 2019

Který notebook pro učitele?

Potřebujete notebook pro vytváření a prezentace digitálních učebních materiálů, prohlížení Internetu, přehrávání hudebních CD, sledování výukových filmů, prohlížení a úpravu fotografií ze školních akcí? Na trhu jsou zajímavé modely pro každodenní práci učitele a multimediální použití.

Požadujete reprezentativní vzhled? Nekupujte líbivý notebook s prohýbající se klávesnicí nebo měkkým víkem s obrazovkou. To je nejčastější bolest nejlevnějších modelů. V kamenných obchodech to testujte u vypnutých notebooků a se souhlasem obchodníka.

Požadujete vysokou spolehlivost? Vyšší spolehlivost a odolnost zaručují notebooky střední třídy, které se určitě „nerozsypou“ měsíc po ukončení záruky. Nečekejte u nich příliš „lidovou“ cenu. Připlatíte si také za štíhlé notebooky, tzv. ultrabooky.

Přemýšlíte o zařízení 2 v 1? Můžete si vybrat notebook s otočnou dotykovou obrazovkou nebo tablet s přídavnou klávesnicí. Protože je veškerý výpočetní výkon ukryt v tabletu, obvykle bývá zařízení 2 v 1 s odnímatelnou klávesnicí podstatně méně výkonné ve srovnání s notebookem s otočnou dotykovou obrazovkou.

Při výběru notebooku či zařízení 2 v 1 si všímejte také poskytnuté záruky. Vedle běžné záruky, kdy notebook odnesete/odešlete do autorizovaného servisu, poskytují někteří výrobci i nadstandardní záruky CAR (collect and return) a NBD on-site (next business day).  U záruky CAR (collect and return) v případě reklamace servis notebook odebere a do několika dnů opravený vrátí k zákazníkovi. Platné pro celou ČR. Speciální záruka NBD on-site (next business day) je výhodná pro všechny, kteří notebook denně využívají. Oprava v rámci tohoto záruční servisu probíhá kdekoliv po celé ČR následující pracovní den. Nemusí to být ani ve škole – můžete být na dovolené, nezáleží na tom. Stačí zavolat na tel. číslo uvedené na servisní kartě, nahlásit výrobní číslo a závadu a servis již vše zařídí.

Ve velké nabídce notebooků lze vybrat model pro každého. Pokud pedagog potřebuje lehký notebook a nechce se ošidit o výkon, určitě mu bude vyhovovat notebook Dell Latitude 54xx (14palcová obrazovka) nebo Dell Latitude 52xx (12palcová obrazovka), notebooky Lenovo ThinkPad řady T4xx (14palcová obrazovka) nebo Lenovo ThinkPad řady X2xx (12palcová obrazovka).