úterý 19. února 2013

Který notebook pro učitele?

Potřebujete notebook pro vytváření a prezentace digitálních učebních materiálů, prohlížení Internetu, přehrávání hudebních CD, sledování výukových filmů, prohlížení a úpravu fotografií ze školních akcí? Na trhu jsou zajímavé modely pro každodenní práci učitele a multimediální použití.

Požadujete reprezentativní vzhled? Nekupujte líbivý notebook s prohýbající se klávesnicí nebo měkkým víkem s obrazovkou. To je nejčastější bolest nejlevnějších modelů. V kamenných obchodech to testujte u vypnutých notebooků a se souhlasem obchodníka.

Požadujete vysokou spolehlivost? Vyšší spolehlivost a odolnost zaručují notebooky střední třídy, které se určitě „nerozsypou“ měsíc po ukončení záruky. Nečekejte u nich příliš „lidovou“ cenu. Připlatíte si také za štíhlé notebooky, tzv. ultrabooky.

Přemýšlíte o zařízení 2 v 1? Protože stále roste obliba tabletů, začínají se vedle již více než deset let nabízených Tablet PC (notebooky s otočnou dotykovou obrazovkou) prodávat tablety s přídavnou klávesnicí. Protože je veškerý výpočetní výkon ukryt v tabletu (části s obrazovkou), obvykle bývá zařízení 2 v 1 s odnímatelnou klávesnicí podstatně méně výkonné ve srovnání s notebookem s otočnou dotykovou obrazovkou. Výhodou může být dlouhá výdrž na baterii, přídavná baterie v klávesnicové části u některých modelů.

Při výběru notebooku či zařízení 2 v 1 si všímejte také poskytnuté záruky. Vedle běžné záruky, kdy notebook odnesete/odešlete do autorizovaného servisu, poskytují někteří výrobci i nadstandardní záruky CAR (collect and return) a NBD on-site (next business day).  U záruky CAR (collect and return) v případě reklamace servis notebook odebere a do několika dnů opravený vrátí k zákazníkovi. Platné pro celou ČR. Speciální záruka NBD on-site (next business day) je výhodná pro všechny, kteří notebook denně využívají. Oprava v rámci tohoto záruční servisu probíhá kdekoliv po celé ČR následující pracovní den. Nemusí to být ani ve škole – můžete být na dovolené, nezáleží na tom. Stačí zavolat na tel. číslo uvedené na servisní kartě, nahlásit výrobní číslo a závadu a servis již vše zařídí.

Ve velké nabídce notebooků lze vybrat model pro každého. Pro učitele, kteří svůj notebook často přenášejí doporučuji notebooky Dell Latitude, HP Elitebook nebo notebooky Lenovo ThinkPad řady T. Pokud pedagog potřebuje lehký notebook a nechce se ošidit o výkon, určitě mu bude vyhovovat menší notebook Dell Latitude, HP Elitebook nebo notebook Lenovo ThinkPad řady X.